filmy a televizní seriály

Druhá sezóna „Základy“ je stále stejně daleko od literárního zdroje, ale potěší krásným obrazem.

Reklama

Adaptace na plátno se stává ještě divočejší.

Dne 14. července začala na Apple TV+ druhá série seriálu Nadace. Pravděpodobně neosloví ty, kteří si první sérii nezamilovali, ale hlavní přednosti projektu zůstaly zachovány.

„Grounded“ je volnou adaptací stejnojmenné románové série Isaaca Asimova. Obecně se má za to, že díla spisovatele sci-fi se obtížně zfilmovávají: je v nich příliš mnoho filozofických dialogů a politických intrik než akce. Není divu, že Apple TV si z literární předlohy bere jen velmi málo. Za to byla první sezóna Asimovovými fanoušky kritizována.

Showrunnery projektu jsou David S. Goyer (scénárista filmů Muž z oceli, Temný rytíř), Josh Friedman („Přes sníh“). V seriálu hrají Jared Harris („Černobyl“, „Lincoln“), Lee Pace („Hobit“), Laura Byrne („Očista“) a mnoho dalších.

Děj „Nadace“ není možné převyprávět, protože děj se odvíjí v různých dobách a zeměpisných prostorech a postav je tolik, že téměř všechny jsou do celkového dění zapojeny jen nepřímo. Podle proroctví musí Galaktická říše, která pokrývá celou Mléčnou dráhu, zaniknout. Jistý vědec vytvoří organizaci Nadace, která má po jejím zániku obnovit civilizaci. Zároveň se různé klany a vládci snaží uchopit moc tím, že opouštějí morálku a pravidla.

Problémy prvního dílu zůstávají
První sezóna se originálu podobala jen zpočátku. Druhá sezóna naznačuje, že z knihy budou vytaženy i náhodné střípky – například použití postav jako předloh (jsou hodně změněny). Křížení je patrné v globálních věcech, jako jsou velká časová období a lokace. Jinak seriál pokračuje ve svém vlastním vývoji a je zřejmé, že vazby na knihy se budou stále více vytrácet. To je pravděpodobně nevýhoda pro ty, kteří chtěli vidět přesnou adaptaci románů, ale zbytek diváků tím pravděpodobně trpět nebude.

Zároveň je tu ale otázka účelnosti: proč si brát literární předlohu, s níž se pracuje tak těžko, že je třeba vyhodit téměř veškerý původní materiál? Přesto se ukazuje, že jde o seriál „na motivy“, a to vůbec ne samozřejmé. To by bylo v pořádku, ale koneckonců některé problémy „Grounded“ úzce souvisejí s tím, že se předloha ignoruje.

Věci se ještě více zjednodušují
Tam, kde kniha kladla důraz na dialogy o civilizaci, strká seriál rozhovory o pocitech. To se zdá být v pořádku, ale postav je příliš mnoho a jejich činnost je svázána politickými intrikami, které se rozvíjejí příliš pomalu. Snaha spojit jedno s druhým se mění ve skákání z tématu na téma.

A když se postavy ještě více rozrostou, začnou být tyto povrchní rozhovory o osobních věcech otravné. Přesto se politický a filozofický obsah knih i čtenářům líbil, protože nabízel alternativní pohled na beletrii – bez zbytečného koketování s city a standardními pozemskými věcmi. Ale Apple chce sedět na dvou židlích.

 

Reklama

Související příspěvky

The Last of Us a „Ted Lasso“: byly oznámeny hlavní nominace na cenu Emmy

7 psychologických thrillerů o poruchách osobnosti a problémech s pamětí

Animovaný seriál Gargoyles se dočká celovečerního filmu.