filmy a televizní seriály

Zběsilé tempo a brutalita. Soderberghův megaživý psychologický thriller „Uzavřený kruh“ je v prodeji.

Reklama

Pro ty, kterým chybí brutální thrillery, je to povinnost.

13. července měly na HBO Max premiéru dva díly seriálu Uzavřený okruh. Seriál zpočátku vypadal podezřele. Na Stevenu Soderberghovi je vidět, že je to mistr thrillerů, který točí až příliš často. Kvůli tomu je prokousávání se jeho filmografií poměrně obtížné. K obavám přispěl i trailer, který nevysvětloval vůbec nic.

Ale díly, které vyšly, už otázky objasnily. Zaprvé, děj je stále těžko vysvětlitelný. Za druhé, je to dobrý Soderbergh. A dobrý Soderbergh je vždycky svátek.

Pro práci na „Uzavřeném kruhu“ se sešel solidní tým. Na režisérské křeslo usedl Soderbergh, scénář napsal Ed Solomon („Muži v černém“, „Iluze klamu“), mezi producenty Casey Silver („Mozaika“). Všichni tři se dobře znají po spolupráci na filmu „Bez ostré akce“.

V seriálu hrají Zazie Beetz („Atlanta“), Timothy Olyphant („Tenkrát v… Hollywoodu“), Claire Danes („Homeland“), C.C. Pounder („Avatar“), Jim Gaffigan („Tátovi je zase sedmnáct“) a další.

Šéfka zločineckého syndikátu se rozhodne unést cizí dítě, aby zrušila prokletí své rodiny. Ke splnění úkolu si najme teenagery z Guyany. Detektiv, který činnost syndikátu sleduje, se snaží chystaný zločin ovlivnit. Únos dítěte neproběhne podle plánu, což způsobí, že několik dosud nesouvisejících rodin je nuceno se spojit, aby se zachránily.

Bleskové tempo
První série bombarduje diváka takovým množstvím informací, že dění občas připomíná převyprávění. Postupně se události skládají v jeden příběh, ale občas je seriál zmatený, chce to nějaký malý oddech. Snadno si představíte, jak se tempo dvakrát zpomalí, a přesto zůstává „Uzavřený kruh“ stále dynamický.

Druhá série pokračuje v nastoleném tempu, ale vypadá lépe – banálněji díky tomu, že už existuje obecná představa o tom, co se děje.

Čím více detailů se dozvídáte, tím více si užíváte divokou rychlost, s jakou se události dějí. Seriál „Uzavřený kruh“ místy svým drivem a živelností připomíná seriál „Dobrý čas“. Pokud se Soderberghovi podařilo natočit celou sezónu ve stejném duchu, je to fantastická práce. I když i první dva díly působí impozantně.

Vzhledem k celkovému duchu seriálu (se střetem kultur, s ezoterikou, násilím) to občas působí jako Příliš starý na to, aby zemřel mladý zrychlené 5-6krát.

 

Reklama

Související příspěvky

Byl zveřejněn trailer k akčnímu sci-fi filmu „The Creator“ od režiséra filmu „Godzilla“.

The Last of Us a „Ted Lasso“: byly oznámeny hlavní nominace na cenu Emmy

7 psychologických thrillerů o poruchách osobnosti a problémech s pamětí