filmy a televizní seriály

7 psychologických thrillerů o poruchách osobnosti a problémech s pamětí

Reklama

Joker
USA, Kanada, 2019.
Drama, thriller, krimi.
Délka: 122 minut.
IMDb: 8.9.
Nesmělý Arthur Fleck se živí jako klaun a sní o tom, že se stane stand-up komikem. Má však nekontrolovatelné záchvaty smíchu, které jemu i ostatním velmi ztěžují život. Postupně se Arthurovy záležitosti zhoršují a on začíná ztrácet kontakt s realitou. Existuje jediné východisko – proměnit se v klauna Jokera.
Režisér Todd Phillips, který se proslavil díky komedii „Rozlučka se svobodou ve Vegas“, si vzal za základ slavného padoucha z komiksu, ale zcela změnil jeho příběh. Výsledkem je velmi temné drama o osamělosti. Autor zároveň nechal na divácích, aby sami rozhodli, co z toho, co se zobrazilo na plátně, bylo skutečné, a co se odehrálo pouze v hlavě hlavního hrdiny.

2. Klub rváčů
USA, Německo, 1999.
Drama, thriller.
Délka: 139 minut.
IMDb: 8,8.
Hlavní hrdina tráví svůj život v nemilované práci a nedokáže se uvolnit ani ve spánku. Vše se ale změní, když potká prodavače mýdla Tylera Durdena. Ten ho přesvědčí, že hlavním a jediným smyslem života je sebedestrukce. Přátelé si otevřou „Klub rváčů“ – tajné místo, kam může přijít bojovat kdokoli. Pak si ale hrdina uvědomí, že plány obchodníka s mýdlem jsou mnohem složitější.
Kultovní film Davida Finchera vznikl podle slavné knihy Chucka Palanicka. Obsazením Edwarda Nortona a Brada Pitta do hlavních rolí se režisérovi podařilo ukázat velký kontrast mezi postavami: jeden vypadá věčně unaveně a stále hubeněji, zatímco druhý je napumpovaný krasavec.

3. Psycho
USA, 1960.
Psychologický horor.
Délka: 109 minut.
IMDb: 8,5.
Mary Craneová se rozejde s rozvedeným mužem, v práci ukradne peníze a odjede z města. Cestou se zastaví v motelu, který vede sympatický mladík Norman Bates. Jak se však ukáže, má velmi podivný vztah ke své matce. Samotná žena se ve filmu neobjeví.
Tento film Alfreda Hitchcocka se již dávno zařadil mezi standardní thrillery. A okouzlující šílenec Norman Bates byl opakovaně zařazován do seznamů nejslavnějších filmových maniaků s poruchou osobnosti.

Reklama

Související příspěvky

The Last of Us a „Ted Lasso“: byly oznámeny hlavní nominace na cenu Emmy

Druhá sezóna „Základy“ je stále stejně daleko od literárního zdroje, ale potěší krásným obrazem.

Byl zveřejněn trailer k akčnímu sci-fi filmu „The Creator“ od režiséra filmu „Godzilla“.