sport a fitness

Jak změnit svůj vztah ke sportu

Reklama

1. Přizpůsobte si svůj kanál na sociálních sítích
Při prohlížení fitness účtů, kde jsou všichni hubení a upravení, mohou i ti nejsebevědomější lidé začít pochybovat o své postavě. To, co skutečně potřebujete změnit, není vaše tělo, ale váš newsfeed.

Pro začátek se vyplatí odhlásit se od blogerů, kteří vás přímo či nepřímo přesvědčují, že ke štěstí potřebujete být štíhlí. Místo toho si najděte ty, které vás motivují k tomu, abyste se přijali a měli rádi takoví, jací jste.

Sociální média mohou být velmi toxická, ale jen pokud jim to dovolíte. Přidejte si do svého feedu stránky, které prezentují rozmanitost postavy, působí proti kultu diety a boří stereotypy, že cvičení je především o tom, jak určitým způsobem vypadat. Tímto způsobem začnete postupně přebudovávat svůj hodnotový systém týkající se cvičení.

2 – Najděte si aktivitu, která vás baví
Možná je to dědictvím fitness kultury 80. let s jejím přístupem „bez práce rybu z rybníka nevylovíš“, ale mnoho lidí stále věří, že cvičení bez utrpení se nepočítá. Tento „trestající“ přístup však popírá veškeré přínosy fyzické aktivity a ve skutečnosti platí, že čím více si cvičení užíváte, tím je pravděpodobnější, že si ho zopakujete.

Pokud jste ještě nenašli aktivitu, která vám přináší radost, zkuste cokoli, co vás zaujme: trampolíny, turistiku, jógu, powerlifting. Klíčem je zůstat zvědavý a uvědomit si, že můžete vyzkoušet mnoho věcí, než najdete něco, co si opravdu zamilujete. Mnoho lidí si často myslí, jako by s nimi bylo něco v nepořádku, protože je sport nebaví. Jde však o to, že určité tréninky pro ně prostě nejsou to pravé.

Na hledání se můžete podívat i z jiné perspektivy. Zamyslete se nad tím, co potřebujete a co vám v různých oblastech života chybí, a pak si vyberte pohybovou aktivitu, která vaše potřeby naplňuje. Pokud se například chcete více stýkat s lidmi, začněte navštěvovat skupinové cvičení. Pokud hledáte klid a harmonii, zvažte jógu.

3. Kladení otázek na konci nového tréninku
Fyzická aktivita, která vás baví, nemusí být nutně snadná a mírná a nemusíte si nutně užívat každou minutu. Větší uspokojení nám často přinášejí tréninky, které jsou výzvou pro naše schopnosti a motivují nás k překonávání obav a překážek.

Když si přestanete sport spojovat s kaloriemi, které musíte spálit, nebo s tělesnými partiemi, které musíte změnit, bude pro vás snazší zjistit, jak užitečné a smysluplné je pro vás konkrétní cvičení. Chcete-li zjistit, zda je pro vás konkrétní cvičení vhodné, položte si na závěr tři otázky:

Cítím se lépe?
Mám pozitivnější pohled na svět kolem sebe nebo na budoucnost?
Líbí se mi mé místo na světě?
Pokud jste alespoň na dvě z těchto otázek odpověděli kladně, jste na správné cestě.

Reklama

Související příspěvky

Jak dělat cviky na nohy v trenažéru, abyste si napumpovali stehna a nezničili si kolena?

Jak si vybrat běžeckou obuv

Jak hrbení ničí zdraví a sportovní výkony