sport a fitness

Jak si vybrat běžeckou obuv

Reklama

1. Zvolte správnou úroveň tlumení podrážky.
Obecně platí, že odpružení zajišťuje pěnová podrážka, která „tlumí“ nárazy chodidla o zem. To údajně chrání kolena a záda před opakovaným nárazovým zatížením a z dlouhodobého hlediska i před bolestí a poškozením.

Několik studií přitom ukázalo, že tlumení nárazuvzdornými podrážkami nebo vložkami neochrání před sportovními zraněními a může dokonce zvýšit zátěž nohou, zejména při rychlém běhu (14,5 km/h).

Další výzkumná práce zjistila, že taková podrážka může snížit riziko zranění, ale pouze u mužů s hmotností do 78,2 kg a u žen s hmotností do 62,8 kg. U těžších osob nepřináší odpružená běžecká obuv žádné znatelné výhody.

Pro běžce s nízkou hmotností má tedy smysl hledat běžeckou obuv s dobrým odpružením. Primárním hlediskem by však měla být úroveň pohodlí.

Mezi pulty v obchodě se trochu projděte nebo dokonce proběhněte. Zhodnoťte, jak moc vám vyhovují tlumicí vlastnosti podrážky – zda jsou pohodlné, nebo obtěžující a snižují kontrolu nad pohybem.

2. Zhodnoťte, jak jste pohodlní
Existuje rozšířený názor, že při výběru běžeckých bot byste měli zohlednit sklon chodidla ve vztahu k holeni.
Lidem s vysokou klenbou chodidla (supinací) se doporučuje vzít si měkké tenisky s dobrým odpružením. A v případě plochých nohou (pronace) doporučují vybírat modely s vložkami na podporu klenby a podrážky s prvky různé tuhosti.
Tato doporučení byla testována v sérii studií, kterých se zúčastnilo 7 203 vojenských rekrutů obou pohlaví, a zjistilo se, že výběr obuvi na tomto principu lidi před zraněním neochrání. A experiment zahrnující maratonkyně zjistil, že oblíbené rady nepomáhají zvýšit pohodlí ani snížit bolest.
Přitom zaměření na vlastní pohodlí přináší dobré výsledky. Jedna studie zahrnující vojenský personál zjistila, že 4 měsíce tréninku v botách s nejpohodlnějšími vložkami snížily počet stresových zlomenin nohou o 13,4 %. Přitom úroveň pohodlí hodnotili sami vojáci, kteří si na začátku experimentu vybírali stélky ze šesti nabízených možností.

 

Reklama

Související příspěvky

Jak hrbení ničí zdraví a sportovní výkony

Jak změnit svůj vztah ke sportu

Jak dělat cviky na nohy v trenažéru, abyste si napumpovali stehna a nezničili si kolena?