volný čas a cestování

Jak nás meditace činí šťastnějšími

Reklama

Studie potvrdily, že meditace nám skutečně pomáhá cítit se šťastnější a má vliv na naše zdraví a vztahy s ostatními. A není to žádná magická praxe, která by byla v rozporu s psychologií. Je to to, o čem psychologie je.

Jak správně meditovat
Zaměřte svou pozornost na nádechy a výdechy. Když si všimnete, že jste rozptýlení a na něco myslíte, vraťte se ke svému dýchání. A to dělejte stále dokola.

To je vše. Nemusíte dělat nic jiného. Zdá se to jednoduché. Ve skutečnosti je to ale trochu složitější: neustálé připomínky levé mozkové hemisféry nám brání soustředit se na dýchání.

Zde je vysvětleno v knize Daniela Siegela Pozorný mozek:

Během meditace je náš mozek často naplněn nepřetržitým proudem slov a myšlenek. To je práce naší levé hemisféry. Obě hemisféry (pravá – fyzické vjemy, levá – myšlenky a slova) neustále soupeří o naši již tak omezenou pozornost. Mindfulness spočívá v tom, že dokážeme vědomě přesunout pozornost z jazykových a spekulativních faktů levé hemisféry na neverbální obrazy a tělesné vjemy, za které je zodpovědná pravá hemisféra.

Proč je to tedy tak obtížné?

Levá hemisféra
I když neprovádíme žádnou jinou činnost než dýchání, levá hemisféra nás stále zaplavuje myšlenkami a zážitky. Přeskakujeme z jednoho tématu na druhé a nemůžeme se zastavit.

Mnoho lidí v tomto bodě meditaci vzdá. Nevzdávejte to. S vaším mozkem není nic v nepořádku, nehrozí vám šílenství. Jen jste se setkali s jevem, kterému se v buddhismu říká „opičí mysl“.

Takto popisuje tento koncept psycholog Mark Epstein ve své knize Myšlení bez myšlení:

Naše nevyvinutá mysl neboli metaforická opičí mysl je v neustálém pohybu a přeskakuje z jedné myšlenky na druhou. Každý, kdo začne meditovat, je konfrontován se svou opičí myslí – neklidnou částí psychiky, nekonečným proudem zbytečných myšlenek.

Pamatujte, že vaše levá hemisféra je jen orgán, který plní svou funkci. Vaše srdce bije a levá hemisféra generuje myšlenky a nápady. A tyto myšlenky, i když se v danou chvíli zdají být důležité, ztratí na významu, pokud jim nebudete věnovat příliš pozornosti. To je obzvlášť důležité, pokud jste zahlceni negativními myšlenkami a pocity. Nezabývejte se jimi a ustoupí do pozadí.

Samozřejmě to není tak snadné, pokud nám levá hemisféra připomíná všechny problémy a starosti. Naší první reakcí je zvednout telefon, zkontrolovat Instagram nebo e-mail, zapnout televizi – obecně jakýkoli způsob, jak se rozptýlit. Nepodléhejte tomu. Vraťte se znovu k dýchání.

Jsou i jiné chvíle. Možná se jen strašně nudíte. Ale zamyslete se nad tím, opravdu se nudíte? Nebo je to vaše levá hemisféra? Nuda je jen nedostatek pozornosti. Jak se s ní tedy vypořádat?

Reklama

Související příspěvky

Duševní odpočinek: proč ho potřebujete a jak si ho zařídit

Seznam nejpohostinnějších měst na světě pro cestování

Železniční tratě, které se staly světovými pamětihodnostmi