volný čas a cestování

Duševní odpočinek: proč ho potřebujete a jak si ho zařídit

Reklama

Proč je důležité odpočívat
Přetěžujeme mozek informacemi
Během dne váš mozek tráví hodiny zpracováváním příchozích informací a konverzací. Pokud mu nedopřejete odpočinek, utrpí vaše nálada, produktivita i zdraví. Proto je tak důležitý duševní odpočinek – období, kdy se nesoustředíte ani nekomunikujete s okolním světem, ale necháte své myšlenky vznášet se v oblacích.

V dnešní době si na takovou relaxaci vyčleňujeme stále méně času. „Lidé se k sobě chovají jako stroje,“ říká Matthew Edland, ředitel Centra pro cirkadiánní medicínu na Floridě. – „Pravidelně se přetěžují a přepracovávají.

Zdá se nám, že nejlepší způsob, jak uspět, je být co nejproduktivnější. Tento přístup však může vést k opačnému výsledku.

Vzpomeňte si na stav podobný zombie, do kterého se dostanete po dlouhém jednání nebo po bláznivém dni plném starostí. Nedokážete jasně myslet, zapomínáte na důležité věci, děláte chyby a nakonec uděláte méně, než jste zamýšleli. Neustálé rušné životní tempo si vybírá daň na produktivitě, kreativitě a štěstí.

„Mozek si potřebuje odpočinout,“ říká Stuart Friedman, autor knih o vedení lidí a rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. – „Po duševní přestávce lépe funguje kreativní myšlení, snáze se rozhodujete a to, co děláte, vás začne bavit.

Nenecháváme mozek zotavit se
Mozek má dva základní režimy fungování. První je orientovaný na akci. Pomáhá nám soustředit se na úkoly, řešit problémy a zpracovávat příchozí informace. Je zapojen, když pracujeme, sledujeme televizi, prohlížíme Instagram* nebo jakýmkoli jiným způsobem pracujeme s informacemi.

Kromě toho existuje síť pasivního režimu mozku (SPRRM). Ta se zapíná, když jsme nečinní, sníme nebo jsme ponořeni sami do sebe. Pokud čtete knihu a najednou si všimnete, že si nepamatujete poslední dvě stránky, znamená to, že se aktivovala síť SPRRM a vy přemýšlíte o cizích věcech. V tomto stavu můžete zůstat celé hodiny, například při procházce lesem.

SPRRM byste měli aktivovat každý den: pomáhá mozku zotavit se. Podle neuropsycholožky Mary Helen Immordino-Yang nám SPRRM pomáhá upevňovat informace, chápat sebe sama a to, co se v našem životě děje. Je spojován s dobrým zdravotním stavem a kreativitou.

Reklama

Související příspěvky

Železniční tratě, které se staly světovými pamětihodnostmi

Seznam nejpohostinnějších měst na světě pro cestování

Jak cestovat bez plánu a najít zajímavé věci kdekoli na cestách