sport a fitness

Jak dělat cviky na nohy v trenažéru, abyste si napumpovali stehna a nezničili si kolena?

Reklama

Co je to cvičení a proč ho provádět
Zkracování nohou v trenažéru je silový cvik zaměřený na procvičení svalů přední plochy stehna.

Používá se jak pro budování svalové hmoty nohou, tak pro rehabilitační účely – například při rekonvalescenci po zranění nebo operaci kolene.

1. Dobře napumpuje svaly stehna. Čtyřhlavý sval stehenní se skládá ze čtyř hlav: laterálního, mediálního, intermediálního a přímého svalu stehenního. První tři procházejí pouze jedním kloubem a aktivují se, když člověk natahuje koleno. Poslední z nich se však připojuje i ke kyčelnímu kloubu.

Dřepy zatěžují kvadricepsy mnohem lépe než extenze nohou na trenažéru. To se však týká pouze laterální a mediální hlavy svalů.

Protože při dřepu jsou nohy pokrčené v kolenním i kyčelním kloubu, přímý sval stehenní se nestačí stáhnout natolik, aby došlo k pořádnému zatížení. Při práci na stroji se však pánev nepohybuje, takže střední část čtyřhlavého svalu stehenního dostává dobrý podnět k růstu.

2. Zvyšte tréninkový objem bez rizika zranění. Dřepy s činkou, bulharské výpady a další vícekloubové cviky jsou skvělé pro napumpování nohou, ale zatěžují i další svaly: zadní stranu stehen, hýždě a záda. Navíc se jedná o složité pohyby a ne každý začátečník je dokáže provádět bez chyb v technice.

Kroucení nohou na trenažéru je jednoduchý cvik, který zapojuje pouze kvadricepsy. Proto jej lze snadno provádět po těžkých dřepech, aby se svaly „dodělaly“ a zvýšil se stimul pro růst, ale zároveň se nepřetěžovala záda.

3. Rekonvalescence po zranění. V článku na webu Physiotutors, tréninkovém zdroji pro fyzioterapeuty, zakladatel Kai Siegel uvádí, že pokrčení nohou se často používá při rehabilitaci, protože izoluje kvadricepsy.

Při provádění jiných cviků na posílení kyčlí, jako jsou dřepy, osoba s bolestmi kolen automaticky přesune zátěž na druhou nohu nebo jiné svaly. Cílový sval přitom zůstane bez dostatečného tréninku.

 

Reklama

Související příspěvky

Čerpání: cvičení – „zabijáci“ břišních svalů na plošině s tyčemi

Jak si vybrat běžeckou obuv

Jak hrbení ničí zdraví a sportovní výkony