sport a fitness

Jak hrbení ničí zdraví a sportovní výkony

Reklama

Jak hrbení kazí váš výkon při tréninku
Snižuje výkonnost při jakémkoli pohybu zahrnujícím ramena
Hrbení je často spojeno se slabými zádovými svaly a předsunutá hlava je často spojena se slabostí polobřišního svalu, který se podílí na natahování horní části páteře, a předního svalu serratus, který stabilizuje lopatku.

Postavení a pohyb lopatek jsou pro zdravá a silná ramena nesmírně důležité. Když se hrbíte, střední a dolní část trapézového svalu, který pokrývá horní část zad a podílí se na addukci a rotaci lopatek, je v neustálém napětí.

To časem svaly unavuje a brání jim ve správném plnění jejich funkcí. To následně ovlivňuje ramenní kloub a omezuje jeho rozsah pohybu v průměru o 23 stupňů.

Postavení lopatek a síla stabilizačních svalů ovlivňují každý pohyb zahrnující ramena. V jedné studii bylo zjištěno, že pouhých 15 minut hrbení silně unavilo podřepové svaly a výrazně snížilo výkon při běžných klicích na podlaze.

Pokud váš trénink zahrnuje pohyby paží nad hlavou pod zátěží – přítahy a mrtvé tahy, tlaky ve stoji, dřepy nad hlavou – nedostatek pohyblivosti a stability ramen vážně ohrozí vaše výsledky a zabrání vám zvládnout některé náročné cviky, jako je chůze po rukou.

Brání vám ve správném dýchání
Kromě toho, že hrbení ovlivňuje postavení svalů a kostí, ovlivňuje také vaši schopnost správně dýchat.

Bránice, plochý nepárový sval zodpovědný za dýchání, má několik úponů na páteřní obratle a hrudní koš. Při nádechu se uvolňuje a klesá, zatímco při výdechu se stahuje a stahuje, čímž mění objem hrudní a břišní dutiny.

Funkčnost bránice souvisí se stabilitou páteře a pohyblivostí hrudníku. A pokud jsou tyto struktury umístěny nesprávně – jako při hrbení, ovlivňuje to práci dýchacího svalu.

Sehnutá poloha výrazně snižuje napětí a pohyblivost bránice, snižuje kapacitu plic a výdechový průtok, zhoršuje dýchání a ovlivňuje okolní struktury včetně srdce a bráničního nervu.

V důsledku toho se rychleji unavíte a trpíte dušností.

Zvyšuje riziko bolesti krku a ramen.
Neustále zatěžované a unavené trapézové svaly mohou zvyšovat napětí na struktury rotátorové manžety ramene a vyvolat zranění.

Bolesti ramen a krku při špatném držení těla mohou vzniknout i bez jakékoli fyzické aktivity, prostě proto, že dlouho sedíte u počítače nebo s chytrým telefonem v ruce.

Když se k tomu přidají pohyby s váhou, které vyžadují dostatečnou sílu a pohyblivost ramene, riziko opotřebení struktur a zranění se dramaticky zvyšuje.

 

Reklama

Související příspěvky

Čerpání: cvičení – „zabijáci“ břišních svalů na plošině s tyčemi

Jak dělat cviky na nohy v trenažéru, abyste si napumpovali stehna a nezničili si kolena?

Jak změnit svůj vztah ke sportu