volný čas a cestování

Jak cestovat bez plánu a najít zajímavé věci kdekoli na cestách

Reklama

Aktivujte všechny smysly a nespěchejte.
Pokud se rozhodnete cestovat bez plánu, spěch vás bude jen brzdit. Prostě se smiřte s tím, že během jedné cesty nebudete moci vidět všechny památky z turistických brožur. Zpomalte a rozhlédněte se kolem sebe: jaká zajímavá místa se nacházejí v blízkosti vaší polohy, jaké jídlo je v sousední kavárně, kam míří kolemjdoucí se psem. Možná najdete autentický dvorek nebo útulnou kavárnu s místní kuchyní a chlapík se psem vás zavede přímo do malebného parku.

Určitě budete mít čas prohlédnout si hlavní památky – zdá se, že nikdo neopustil Paříž, aniž by viděl Eiffelovu věž. Ale uvolněná atmosféra vám umožní pocítit to, co mnoha lidem uniká v honbě za milionem stejných fotografií muzeí a kostelů – vůně, chutě, zvuky města, praskliny v chodníku a zaprášené výlohy, způsob, jakým spolu místní mluví a objednávají si kávu, písně pouličních muzikantů, východy a západy slunce.

Mluvte s místními obyvateli
Pokud se s vámi bude snažit mluvit cizí člověk, neberte si to osobně. Nesnaží se vás připravit o čas – na turisticky atraktivních místech jsou místní lidé pohostinní. Možná se vás zeptají, odkud jste a na jak dlouho cestujete, prozradí vám pár zajímavých míst a vysvětlí, jak se tam pohodlněji dostat. Nestyďte se a ptejte se na kulturu, tradice a zvyky místa, kde trávíte dovolenou.

Za dobrých okolností vám nový známý může dokonce nabídnout, že vás na krásná místa odveze a provede improvizovaný výlet. Někdy takové seznámení přeroste v nenápadné přátelství a někdy v pevné přátelství na dlouhá léta. Lidé si píší, navštěvují se, dávají si dárky. Souhlasíte, je příjemné vědět, že na druhém konci světa máte svého člověka.

 

Reklama

Související příspěvky

Železniční tratě, které se staly světovými pamětihodnostmi

Jak nás meditace činí šťastnějšími

Duševní odpočinek: proč ho potřebujete a jak si ho zařídit