volný čas a cestování

Železniční tratě, které se staly světovými pamětihodnostmi

Reklama

Linka West Highland Line, Skotsko
Glenfinnanský viadukt. Obrázek: Simone A. Bertinotti / Flickr
Jedná se o odbočku, která je součástí celkového skotského železničního systému. Cesta z Glasgow do Obanu trvá 3,5 hodiny, do Fort William 3 hodiny a 50 minut a do Mallaig 5,5 hodiny.
V roce 2009 byla trať West Highland časopisem Travel Wanderlus zvolena nejmalebnější železniční tratí na světě. Jedná se o stejnou železnici, po které cestovaly postavy ságy o Harrym Potterovi do Bradavic. Jeden z vagonů The Jacobite je vyzdoben přesně jako ve filmu – má dokonce vozík na sladkosti.
Vlak projíždí nejoblíbenější atrakcí zejména mezi fanoušky fantasy filmů – Glenfinnanským viaduktem. Nachází se uprostřed hlubokého údolí vedle jezera Loch Shiel. Jeho zakřivený tvar dodává mostu zvláštní kouzlo a krásu.
Na konečné stanici v Mallaigu můžete navštívit rybí restauraci nebo vystoupat na horu a prohlédnout si přístav a ostrovy, kde žijí tuleni obecní.

Turistická cesta na Montserrat, Španělsko
Vlaky FGC spojující Barcelonu a okolní města jsou nejjednodušším a nejekologičtějším způsobem, jak se dostat do jedné z nejznámějších částí Katalánska, na horu Montserrat. Cesta z centra Barcelony ke svatyni trvá pouhou hodinu a půl: 60 minut vlakem s přestupem a 20 minut ozubnicovou železnicí cremallera s krytými vagóny a panoramatickými okny. Trať je dlouhá 5 kilometrů.

Naproti konečné stanici se nachází informační centrum, kde si můžete vyzvednout audioprůvodce, který je k dispozici v katedrále a muzeu Montserrat. V blízkosti se nachází také lanovky, které vás vyvezou k dalším církevním památkám, turistickým zajímavostem a vyhlídkám.

Od kláštera Montserrat jezdí lanovky dvěma směry. Na vrchol vede lanovka San Joan. Tam se turisté mohou projít po jedné z turistických stezek v horní části hory Montserrat. A lanovka Santa Cova se přesune na úpatí hory.

Co je důležité mít na paměti: vlaky jezdí každý den z barcelonského hlavního nádraží Plaça España na horu Montserrat. Abyste neztráceli čas kupováním jízdenek na každý druh dopravy zvlášť, můžete si v automatech koupit kombinované jízdenky all-inclusive na metro, vlak, železnici a lanovku. V pokladně jsou k dispozici také slevové kupony, které lze využít při příjezdu ke klášteru Montserrat.

Reklama

Související příspěvky

Duševní odpočinek: proč ho potřebujete a jak si ho zařídit

Jak cestovat bez plánu a najít zajímavé věci kdekoli na cestách

Seznam nejpohostinnějších měst na světě pro cestování